Карпатська Україна – героїчна сторінка історії нашої держави

15 березня 1939 року Карпатська Україна проголосила незалежність

17 березня -  149 років від дня народження Августина Івановича Волошина,

українського релігійного, культурного, політичного діяча,

греко-католицького священика Мукачівської єпархії,

прем’єр-міністра автономного уряду (1938), Героя України (посмертно),

президента (1939) Карпатської України

Проголошення незалежності Карпатської України в березні 1939 р. стало важливим етапом у боротьбі сотень й тисяч українців не лише Закарпаття, а й Галичини, Наддніпрянщини та інших українських земель в історії українського державотворення. Ці події – відчайдушна спроба українців відновити національну державність на окремо взятій етнічній території як зародок майбутньої соборної України. Піднесення рівня національної свідомості закарпатців, поступове самоусвідомлення частиною єдиного українського народу, зокрема, пов’язане з ім’ям Августина Волошина, який став народним провідником боротьби за автономію Закарпаття. Нині українці шанують і цінують Августина Волошина як видатного культурно-національного і громадсько-політичного діяча Закарпаття,  який в умовах іноземного панування зумів консолідувати закарпатських українців на боротьбу за свою державність.

15–18 березня 1939 р. Карпатська Україна заявила про себе світу як незалежна держава, відбулися вибори до першого в історії Закарпаття крайового парламенту (Сойму), проголошення Карпатської України незалежною державою, республікою на чолі з президентом Августином Волошиним та визнання української мови державною на її території, затвердження синьо-жовтого прапора, герба «Тризуб» і державного гімну «Ще не вмерла Україна».

Пройшли десятиліття. Незалежна Україна офіційно визнала Карпатську Україну як один з етапів української державності в ХХ столітті. Відзначення чергової річниці Карпатської України свідчить про те, що держава високо цінує цю подію, яка свого часу стала прологом до нової доби в історії Закарпаття, коли наш край возз’єднався з Україною в єдиній Соборній державі. І хоча час існування Карпатської України був дуже нетривалим, однак, незважаючи на це, залишив незабутню сторінку в історії боротьби українського народу за національну державність.
Виникнення Карпатської України як держави зайвий раз продемонструвало перед усім світом, що Закарпаття – українська земля, де живуть українці, які бажають мати свою соборну державність разом зі своїми кровними братами на інших українських землях.

Опубліковано:
22 Березня 2023