Чому коледжу присвоєно ім'я Д.Є.Задора

Ужгородський музичний фаховий коледж не випадково носить ім’я талановитого композитора, піаніста, педагога, диригента і фольклориста Дезидéрія Євгеновича Зáдора.

Ужгород – це мала Батьківщина видатного музиканта. Тут він народився (у 1912 році), провів дитячі і юнацькі роки, сформувався, як особистість і по-справжньому захопився музикою. В Ужгороді він музикував на органі під час церковних служб, пережив радість від перших у своєму житті сольних фортепіанних концертів, виніс на публіку дитячі композиторські спроби.

По закінченню Празької консерваторії (де Д.Є.Задор вперше в історії цього закладу на «відмінно» оволодів трьома спеціальностями – орган, фортепіано, диригування) та «Школи вищої майтерності» у класі відомих у Європі музикантів – Вятезслава Новака (композиція) та Вільгельма Курта (фортепіано), Дезидерій повернеться в Ужгород і активно включиться у розбудову професійного музичного мистецтва краю. В історії Закарпаття він стане першим місцевим музикантом з аспірантською освітою, переможцем республіканського радіо-конкурсу піаністів, яскравим фольклористом, напрацюваннями якого зацікавився Белла Барток. А найголовніше – разом із І.Мартоном – фундатором закарпатської композиторської школи. В цьому відношенні його роль порівнюється з роллю Б.Сметани для чеської музики, Ф.Ліста – для угорської чи С.Людкевича для розвитку західноукраїнського професійного музичного мистецтва.

Здавалось би, перелічених фактів було би вже достатньо, щоби назвати музичне училище його ім’ям. Але до них додався ще один – Дезидерій Євгенович виявився безпосередньо причетним до створення нашого навчального закладу: був призначений його першим директором.

Завдячуючи Д.Є. Задору, в тодішньому ще училищі була створена атмосфера великої взаємоповаги та справжнього захоплення музикою. Його обожнювало студентство, визнаючи «некоронованим королем».

З роками прийде справжнє визнання. Д.Є.Задор досягне висот: увійде в члени правління Спілки композиторів України, працюватиме професором у Львівській консерваторії. Йому буде присвоєно звання «Заслуженого діяча мистецтв України», нагороджено орденами «Трудового Червоного прапора» та «Знаком пошани».

А на рідній землі видатний композитор залишатиметься символом професійної музичної культури Закарпаття, яскравим прикладом відданого служіння музичному мистецтву. І свідченням того, що започаткована ним справа має гідне продовження, є те, що щороку викладачі та колективи закладу, а також його випускники стають лауреатами обласної премії у галузі музичного та виконавського мистецтва імені Дезидерія Задора.

В пам’ять про першого директора в Ужгородському музичному фаховому коледжі імені Д.Є. Задора відкрито клас-музей.