ПОЛІФОНІЯ І ЖИТТЯ. Відкритий урок Коцан Олесі Михайлівни

17 травня 2023 року на черговому засіданні циклової комісії “Загальне фортепіано” було проведено відкритий урок викладачем-методистом О. М. Коцан із студенткою І курсу спеціалізації “Хорове диригування” Г. І. Гербик.

Темою відкритого уроку було “Формування поліфонічного мислення студентів спеціалізації “Хорове диригування” в процесі вивчення інвенцій Й. С. Баха”, на прикладі опрацьовування інвенції ре мінор Й. С. Баха.

Музика як культурне явище, як явище людської духовної потреби завжди намагалась внести у життя щось зворушливе, справжнє, всеосяжне, і настільки глибинне, що набула за роки свого існування окремого статусу у порівнянні з іншими видами мистецтва. Рухаючись від простих мелодій до складних структурних будов, музичне мистецтво з’єднувало майже всі галузі людської діяльності. Інколи такі далекі від емоційного становища, що спрямовувало таким чином до певного розвитку не тільки окремої особистості, але й гуртувало навколо здобутих культурних досягнень цілі соціальні угруповання.

Музика епохи Бароко постає тією рушійною силою, яка започаткувала майже усі подальші стилі і напрямки сучасного музичного мистецтва. Завдяки композиторам, які змогли об’єднати увесь музичний матеріал попередніх років у струнку, логічно вивірену музичну систему – темперацію, яка за собою привела особливі ладо-функціональні стосунки, - треба завдячити славетній постаті – Й. С. Баху.

Поліфонічна система, яка панувала в музиці Й. С. Баха, та його колег по цеху, складає не просту будову. І перше, майже сакраментальне, що сказала Олеся Михайлівна – “поліфонія є багатоголосся, певне спілкування, розмова”. Ця теза стає головним вектором спрямованості в навчальному відсіку відкритого уроку, де після прослуховування двоголосної інвенції ре мінор Й. С. Баха був зроблений короткий самоаналіз виконання самою студенткою. І, таким чином, визначились вже викладачем основні проблемні моменти в контексті теми, які набули подальшого розгортання: у розвитку навичок звуковидобування відповідно до стилю музики, інтонаційного та поліфонічного слуху. У пошуках характеру музичного образу викладач-методист вдалася до виявлення смислових зв’язків музичного тексту в контексті понять ”тема”, артикуляція”, “ритмічна пульсація” у розвиваючому відсіку відкритого уроку. Пануюча теза “поліфонія – розмова”, яка пролунала у вступному слові викладача, спрямувала подальше практичне рішення поліфонічної проблеми: визначення тонального плану інвенції, визначення різниці між проведенням теми та інтермедіями на основі тематичного матеріалу, також осмислене виконання кадансів та визначення форми твору. Весь цей практичний рух сконцентрував виховну мету заняття: самостійне мислення в процесі розбору поліфонічних творів, ритмічної стабільності, естетичного смаку, відчуття стилю.

Мета та завдання були повністю реалізовані в ході відкритого уроку. Викладачі циклової комісії, які були присутні у повному складі, не залишилися байдужими до життєвої поліфонічної розмови в складних умовах сьогодення.

Викладачка-методистка Тетяна Шабанова

Опубліковано:
10 Червня 2023